Sos sojowy zamiast soli!
(fot.http://slodkokwasny.com/) |
Wydawać by się mogło, że sos sojowy jest przyprawą wykorzystywaną tylko w kuchni azjatyckiej, jednak jego zastosowanie jest dużo bardziej uniwersalne: z powodzeniem możemy stosować go do zup, gulaszu, warzyw z patelni, wszelkich dressingów czy marynat do mięsa. Doskonale zastępuje w kuchni sól, której nadużywanie może powodować wiele groźnych chorób cywilizacyjnych np. nadciśnienie tętnicze.
Przedstawiamy więc kilka prostych i znanych przepisów, w których możecie wykorzystać sos sojowy:
Szybka zupa pomidorowa
2 puszki krojonych i obranych pomidorów
drobno pokrojona cebula
4 ząbki czosnku
200ml bulionu drobiowego lub warzywnego
śmietanka kremowa
natka pietruszki
Pokrojoną cebulę zeszklić na patelni razem z wyciśniętym przez praskę czosnkiem. Lekko poddusić, nie przyrumieniać. Dodać pomidory i gotować na małym ogniu ok.25min. Całość zmiksować przy użyciu blendera, zalać bulionem, dodać drobno posiekaną natkę pietruszki. Doprawić do smaku sosem sojowym i udekorować na talerzu łyżeczką śmietanki.
Szaszłyki z kurczaka
podwójny filet z kurczaka
1 cukinia
kilka drobnych pieczarek
1 papryka
glazura: (1 opcja) : 1/2 szklanki sosu sojowego, 2 łyżki oliwy, 1 mała cebulka, 2 ząbki czosnku, 1 drobno pokrojona papryczka chili
glazura: (2 opcja): 1/3 szklanki sosu sojowego, 3 ząbki czosnku, sok z cytryny, 1 łyżka miodu, 1 łyżka musztardy
Wszystkie składniki glazury (1 lub 2) dokładnie ze sobą połączyć. Pierś z kurczaka pokroić w kostkę ok. 2cm X 2cm, obtoczyć w marynacie i wstawić do lodówki na min.2 godz, a najlepiej na całą noc. Paprykę, pieczarki i cukinię pokroić w kwadraty i razem z kurczakiem nabijać w dowolnej kolejności na patyczki do szaszłyków. Przed pieczeniem szaszłyki posmarować pozostałą glazurą. Piec na grillu lub patelni grillowej po 5 min z każdej strony.
Sałatka z dressingiem: sojowo-cytrynowym
mix sałat
kilka plastrów wędliny np. pieczonej polędwicy (opcjonalnie)
2 pomidory
pęczek rzodkiewki
dressing: 3łyżki oliwy, 1 łyżeczka sosu sojowego, sok z cytryny, szczypta cukru, pieprz do smaku, odrobina wody
przygotować dressing: połączyć oliwę z sosem sojowym, dodać sok z cytryny i dolać odrobinkę wody. Przyprawić do smaku pieprzem i szczyptą cukru. Warzywa pokroić w plasterki i delikatnie mieszając połączyć wszystkie składniki: sałatę, plasterki wędliny, pomidory, rzodkiewkę. Całość polać przygotowanym wcześniej dressingiem.
Jajecznica z sosem sojowym
4 jajka
5 plasterków szynki
3 łyżki posiekanego szczypiorku
łyżeczka masła
sos sojowy
Na roztopione na patelni masło wrzucić pokrojoną szynkę oraz drobno posiekany szczypiorek. Wbić jajka, mieszać aż do momentu ich ścięcia, a na koniec doprawić jajecznicę sosem sojowym do smaku.
Banalnie proste! Powyższe przepisy nie zawierają soli kuchennej, ponieważ sos sam w sobie jest już wystarczająco słony. Nasze dania automatycznie stają się zdrowsze, ponieważ sos sojowy nie tylko dostarcza nam pełnowartościowego białka (dlatego soja jest tak lubiana przez wegetarian), nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B, ale dodatkowo zawiera bardzo mało tłuszczu, więc mogą go stosować także osoby na diecie.
jest tylko 1 problem, większość sklepowych sosów sojowych zawiera glutaminian, a więc to jak z deszczu pod rynne
OdpowiedzUsuńA poza też zawiera mnóstwo soli. Kto pisał ten artykuł?
OdpowiedzUsuń