Idealny duet: ser i wino

15:00 Kama 0 Comments



(fot.www.tapeciarnia.pl)


W samej tylko Francji produkuje się ponad 400 różnych gatunków sera, który od wieków spożywa się  w towarzystwie wina. Szeroka oferta obu tych produktów może nieco zbić konsumenta z tropu, dlatego przedstawiamy mini poradnik jak dobrać odpowiednie wino do sera i odwrotnie; a że mamy obecnie czas karnawału, takie przekąski pewnie nierzadko będą gościły na stole podczas swawolnych imprez.

Jak stworzyć idealną deskę serów i jakie wina do niej dobrać?

Warto pamiętać o tym, aby przy wyborze serów na deskę kierować się ich różnorodnością; sery powinny się uzupełniać, zapewnić nam harmonijne i inspirujące doświadczenie smakowe. Nie ograniczajmy się jedynie do serwowania serów z mleka krowiego; świetnym pomysłem będzie dodanie choćby jednego wytworzonego z mleka koziego lub owczego. Zwróćmy też uwagę na ich konsystencję oraz fakturę; zaproponujmy gościom zarówno ser świeży, jak i półtwardy, i jeden twardy.


Ułóżmy je po kolei, na okrągłej, drewnianej desce zgodnie z ruchami wskazówek zegara, aby każdy gość wiedział, jaka jest proponowana przez nas kolejność degustacji.




Najważniejszą zasada, która trzeba się kierować przy komponowaniu takiej przekąski jest to, aby sery rozłożyć w odpowiedniej kolejności: od najłagodniejszego (np. świeży ser kozi), przez coraz intensywniejsze w smaku, aż do tych najcięższych i najbardziej aromatycznych (sery z niebieską pleśnią).  Deskę można udekorować dzikimi kwiatami lub ziołami- to już zależy od Waszego gustu i wyobraźni.

Istnieje co prawda pewne przekonanie, że najlepiej jest łączyć wino i ser z tego samego regionu, jednak dla kogoś, kto nie jest ekspertem w tej dziedzinie, to zadanie może być bardzo kłopotliwe.



Dlatego proponujemy nieco przystępniejsze reguły łączenia wina i sera:


Smak miękkich, tłustych serów z porostem białej pleśni (np. francuskie Brie, Camembert czy Saint-Andre, który ma ok.75% tłuszczu) najlepiej zrównoważy lekkie, wytrawne, białe wino musujące. (Białe wina, ze względu na metodę produkcji, są lżejsze od czerwonych, dlatego to właśnie one lepiej pasują do delikatnych serów z białym porostem pleśni lub serów twarogowych. Do ich towarzystwa pasują również wina różowe).


Twarde, długo dojrzewające sery (np. żółty twardy ser Cheddar, Gouda) idealnie będą się komponować z wyrazistymi, lecz niezbyt ciężkimi winami; możemy wybrać tu zarówno słodkie wino białe np. Montbazillac, jak i wytrawne czerwone, które w tym akurat przypadku pozostawia nam duże pole do eksperymentów.


Ciężkie, intensywne ze względu na smak i aromat sery z niebieską pleśnią (np. Roquefort lub Gorgonzola) powinny być podawane, jak wspomniałam powyżej, na samym końcu degustacji. Doskonale komponują się z mocnymi, słodkimi winami czerwonymi, gdyż ich smaki wzajemnie się wówczas uzupełniają.


Przy planowaniu uczty serowo-winnej najważniejsza jest różnorodność, bo tylko tym sposobem znajdziemy idealne dla nas samych połączenia. Nie bójcie się więc eksperymentować i pamiętajcie, żeby nie ograniczać się do tylko jednego gatunku sera czy wina. Bawcie się bogactwem ich smaku, zapachu i konsystencji!

0 komentarze:

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się z nami swoją opinią.