Makaronowy zawrót głowy!

16:23 Unknown 0 Comments

(fot. http://vk.com/)


Makaron pochodzi z Włoch...nic bardziej mylnego...pochodzi z Chin, najstarszy znaleziony makaron miał około 50 cm długości i znaleziono go w chińskiej wiosce. Makaron wyrabia się z mąki wody i czasami dodaje się jaja. W chwili obecnej ich skład oraz kształt jest rożnorodne.Każdy znajdzie coś dla siebie.

 
Makarony klasyczne, z dodatkiem szpinaku, chilli, alg, cieniutkie nitki i grube tuby,muszelki, kokardki,świderki,tagliatelle, cienkie płaty. Co można robić z makaronem...co tylko chcemy, jest fajnym dodatkiem do zup np. pomidorowej i to bez względu na kształt i kolor,  można też go użyć do sosów grzybowych czy mięsnych,oraz ciekawą bazą do zapiekanek i sałatek.

Przedstawiamy Wam kilka przepisów. które są smaczne, pożywne i pełne witamin.

Zapiekanka makaronowa z łososiem i szpinakiem

Składniki:
*30 dag makaronu-polecam kokardki, rurki lub świderki
*20 dag łososia sałatkowego
*dwie garście surowego szpinaku, można go zastąpić mrożonym pod warunkiem że jest cały
*2 ząbki czosnku
*3 łyżki oliwy z pestek winogron
*200 ml śmietany jogurtowej

Sposób przygotowania:
Na rozgrzaną patelnię wlewamy olej, podrzewamy, wrzucamy umyty szpinak, dusimy aż stanie się miękki, dorzucamy łososia, czasami trzeba go posiekać na mniejsze kawałki, mieszamy dodając czosnek posiekany plasterki, mieszamy, doprawiamy obficie pieprzem, wlewamy śmietanę, mieszamy nie doprowadzając do wrzenia, jeśli uznamy że jest mało słone możemy posolić według swojego smaku. Makaron wcześniej gotujemy, do zapiekanek dobrze jest skrócić czas gotowania o około 1-2 minuty niż podaje producent na opakowaniu. Ja do gotowania dolewam odrobinę oliwy i po ugotowaniu obficie przelewamy zimną wodą. Do miski przekładamy makaron, dodajemy sos i wszystko mieszamy, przekładamy do naczynia żaroodpornego. Zapiekamy około 15-20 minut w temp 180-200 stopni.

Sałatka makaronowa z rukolą

Składniki:
*30 dag makaronu pene (grubsze rurki ścięte po skosie)
*15 dag rukoli
*opakowanie pomidorków cherry
*szklanka pestek słonecznika
*pesto bazyliowe
*pieprz

Sposób przygotowania:
Gotujemy makaron w lekko osolonej wodzie, skracamy o 1 minutę czas gotowania, do wystudzonego makaronu wrzycamy umytę i osuszoną rukolę, pomidorki cherri kroimy na połówki, słonecznik prażymy na patelni ewentualnie w piekarniku, dodajemy pesto które możemy kupić ewentualnie przygotować samodzienie( pęczek świeżej bazyli, 2-3 ząbki czosnku 2-3 łyżki oliwy z oliwek, odrobina soli wszystko rozdrabniamy blenderem, regulujemy konsystencję przez zwiekszenie lub zmniejszenie ilości oliwy). Do dużej miski wrzucamy wszystkie składniki , zostawiamy kilka pomidorków i łyżkę pestek słonecznika którymi możemy udekorować sałatkę, mieszamy wszystkie składniki doprawiamy pieprzem,dekorujemy i podajemy.

Faszerowane conchiglie

Składniki:

*Makaron ma kształt muszli, od małych po duże które możemy faszerować różnymi nadzieniami, podawać na zimno i ciepło.
*Nadzienie na słodko:
*20 dag serka maskarpone
*2 łyżki rodzynek
*2 łyżki orzechów włoskich
*2 łyżki platków migdałowych
*cukier waniliowy

Sposób przygotowania:
Rodzynki zalewamy wrzątkiem, po około 30 minutach odcedzamy, to samo robimy z orzechami to pozwoli nam na łatwe pozbawienie ich skórki, siekamy je na drobno, płatki prażymy na patelnii. Tak przygotowane składniki dodajemy do serka mieszamy doprawiamy cukrem waniliowym. Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie, dosłownie symbolicznie solimy wodę, po odcedzeniu kakaronu przelewamy go zimną wodą, rozkładamy go pojedyńczo otworem na tacy wyłożonej czystą ściereczką tak aby pozbawić go wody. Tak osuszony makaron napełniamy słodkim nadzieniem. Możemy podawać go jako form deseru.

Nadzienie mięsne:

Składniki:

*50 dag mięsa mielonego wieprzowego np. z łopatki
*3 ząbki czosnku
*łyżeczka oregno
*1 jajko
*sól, pieprz.
*20 dag przecieru pomidorowego
*1/2 szklanki rosołu
*3 łyżki śmietany
*natka pietruszki

Sposób przygotowania:
Mięso, oregano, jajko i czosnek przepuszczony przez praskę mieszamy razem, doprawiamy solą i pieprzem. Tak przygotowanym farszem napełniamy surowe (nie gotowane) muszle, do około 3/4 ich pojemności. Układamy w naczyniu żaroodpornym. Przecier pomidorowy, rosół i śmietaną mieszamy razem, tak otrzymanym sosem zalewamy muszle. Muszle będą pływać, wtedy łyżką każdą zanurzamy w sosie, tak aby się dostał do farszu. Wkładamy do nagrzanego piekarnika pieczemy około 25-30 minut w temp. 200 stopni, zapiekamy pod przykryciem, na kilka minut przed wyjęciem zdejmujemy przykrycie i dalej zapiekamy. Posypujemy natką pietruszki.

0 komentarze:

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się z nami swoją opinią.