Król Jacobs opuścił królestwo...
( |
(fot. http://www.imdb.com/) |
Odpowiedzialny za sukces marki Louis Vuitton, amerykanin Marc Jabcobs ogłosił ostatnio swoje odejście z firmy. Ostatni pokaz marki wiosna/lato 2014 był w pewnym sensie wielkim finałem Jacobsa, jego pożegnaniem i refleksją nad czasem spędzonym w LV.
Pokaz rozpoczął się niemal w egipskich ciemnościach przy akompaniamencie tykającego zegara. Nagle wybija pełna godzina i scena powoli rozświetliła się na tyle, że goście mogli dojrzeć wielką czarną fontannę na środku. Marc słynnie ze swoich teatralnych pokazów a ten finałowy był podsumowaniem jego poprzednich poprzez zinkorporowanie wcześniej wykorzystanych elementów takich jak wielki zegar, karuzela czy portierzy z hotelowego lobby. Jacobs wybrał czarną paletę do swojej ostatniej kolekcji dla Vuittona, wykorzystując elementy stylu grunge. Modelki prezentowały się w wielkich czarnych pióropuszach, rajstopach w graffiti, siatkach i prześwitujacych materiałach. Wszystko w czerni.
Nikt nie wie dlazego Jacobs zdecydował się opuścić koncern LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) chociaż spekuluje się że planuje wypuścić na rynek własną markę. Sam projektant jednak, na razie potwierdził tylko, że odchodzi od Louis Vuitton. Jest to więc dobra okazja na przyjrzenie się działalności Jacobsa, jego początkom w świecie mody.
Urodził się w 1963 roku w Nowym Jorku. Po śmierci ojca i ponownych ślubach matki większość czasu spędzał u babci, który dobrze wspomina. Po ukończeniu artystycznego liceum w 1981 dostał się do prestiżowej szkoły dla projektantów Parsons School of Design. Tam został wyróżniony kilkoma renomowanymi nagrodami a jego pokaz dyplomowy, w którym dominowały wydziergane przez wspomnianą babcię sweterki, przykuł uwagę wielu ważnych osób ze świata mody. To na tym pokazie Marc spotkał swojego partnera biznesowego Roberta Duffy-ego, z którym w 1986 założył spółkę i zadebiutował swoją marką Marc Jacobs.
W 1987 został najmłodszym laureatem nagrody CFDA Perry Ellis Award for New Fashion Talent. Później, razem z Duffym staneli na czele marki Perry Ellis, dla której Jacobs stworzył kultową kolekcje „grunge” wiosna/lato 1993. Niestety komercjalnie kolekcja okazała się klapą i Marc wraz z Duffym zostali zwolnieni w 1993.
Wspópraca Marca z Louis Vuitton rozpoczęła się dopiero w styczniu 1997 roku, kiedy zaoferowano mu stanowisko dyrektora kreatywnego. Otrzymał zadanie zaprojektowania pierwszej kolekcji ready-to-wear jaką marka miała wypuścić. W tym samym czasie spółka LVMH wykupiła udziały w marce Marc Jacobs, pozwalając tym samym projektantowi na większą swobodę finansową.
W ciągu zaledwie kilku lat udało mu się zmienić markę kojarzoną głownie z walizkami w jeden z czołowych domów mody na świecie. Angażował do współpracy z LV takie osoby jak Takashi Murakami, Steven Sprouse czy Richard Prince którzy tworzyli kultowe i najbardziej pożądane produkty marki.
Wielokrotnie jeszcze nagradzaony przez CFDA jako projketant roku (Womens Designer of the Year, Accessory Designer of the Year, Mens Desinger of the Year) otrzymał również prestiżową nagrodę Geoffrey Beene Lifetime Achievement.
W 2012 jego dzieła stworzone dla Louis Vuitton zostały wyeksponowane w paryskim muzeum Les Arts Décoratifs.
Tak więc po szesnastu latach spędzonych na czele marki LV w październiku 2013 projektant ujawnił swoje plany na odejście od firmy, które zostały podane do wiadomości publicznej przy wspomnianym na poczatku pokazie wiosna/lato 2014. Rezygnacja Jacobsa prowokuje wiele pytań w branży takich jak, kto go zastąpi, czy faktycznie stworzy własną markę, czy LVMH nie straci na tym gdy zainteresowanie publiczności skupi się na nowej marce Marc’a. Jedno jest pewne, ten kreatywny Amerykanin nie powiedział jeszcze swojego ostatniego słowa i możemy spodziewać się jeszcze wielu intrygujących projektów od Marca Jacobsa.
0 komentarze:
A Ty co o tym sądzisz? Podziel się z nami swoją opinią.