Pokonaj mróz!

15:01 Unknown 0 Comments


Twarz wystawiona na mróz łatwo ulega odmrożeniu. Ale kłopot możesz też mieć już w temperaturze zera stopni, gdy zimne powietrze jest wilgotne.
Na odmrożenia narażone są szczególnie osoby starsze i dzieci. Ryzyko nasilają choroby krążenia np. zwapnienie żył, a także alkohol, wyczerpanie i głód. Niska temperatura powoduje, że w naczyniach krwionośnych skóry zlepiają się krwinki czerwone. Krążenie ulega zakłóceniu, a tkanki zaczynają obumierać.







(fot. www.kobieta.onet.pl)





Po czym poznać?

Skóra najpierw blednie, później czerwienieje, na końcu sinieje. Przy silniejszych odmrożeniach pojawiają się pęcherze. Zmarznięciu towarzyszy zmniejszenie czucia. Kiedy odmrożenie ustępuje, twarz jest obrzmiała, czujesz piekący ból i swędzenie. I choć objawy ustępują po kilku dniach, ból i wrażliwość na wahania temperatury mogą pojawiać się jeszcze przez wiele lat.

 Chroń skórę


Gdy wychodzisz na mróz, nawet na kilkanaście minut, odkryte części ciała musisz natłuścić, np. wazeliną, tranem, kremem. Zimowe kremy zawierają m.in. ekstrakty z miodu, wyciąg ze słonecznika, glicerynę, oliwę z oliwek i olej z palmy. Preparaty ochronne mają też witaminę B3 i filtry UV, bo odbijające się od śniegu słońce może podrażnić skórę. Pamiętaj, aby natłuszczać usta i płatki uszu. Zrezygnuj z kolczyków, które mogą spowodować odmrożenie uszu. Uważaj także, aby zamki błyskawiczne nie dotykały skóry! Zawsze zakładaj czapkę lub kaptur (przez odkrytą głowę tracisz nawet 80 proc. ciepła)







(fot. www. mnz. pl)


Przywróć krążenie
Gdy czujesz, że twarz zaczyna piec, powinnaś jak najszybciej przywrócić krążenie w skórze. Nie nacieraj skóry śniegiem! Lepiej ogrzej ją ciepłymi i suchymi dłońmi. Po wejściu do ciepłego pomieszczenia trzymaj się z daleka od kaloryferów. Pozwól skórze powoli odtajać. Zdejmij ubranie i buty. Najlepiej odmrożone miejsca ogrzewać ciepłą, ale nie gorącą wodą. Zanurz w niej dłonie i stopy, przykładaj ciepłe okłady na twarz i uszy. Jeśli odczuwasz ból, weź lek. Stosuj maści pobudzające krążenie. Kiedy już się rozgrzejesz, miejsca odmrożone owiń miękką tkaniną, a ewentualne uszkodzenia skóry zakryj opatrunkiem. Nie obciążaj tych miejsc! Jeśli masz odmrożone stopy, nie chodź (najlepiej unieś nogi powyżej serca). Gdy na skórze pojawią się pęcherze albo nie wraca czucie, idź do lekarza.

Czym jeszcze można się rozgrzać?

Rozgrzewające właściwości ma niezbyt mocna herbata z cytryną z dodatkiem miodu, soku malinowego, lub napar z kwiatów lipy. Doskonały jest rosół. Herbata z alkoholem jest fatalnym pomysłem - rozgrzeje nas tylko na chwilę, a potem mocno wyziębi.






(fot. www. sposobnawszystko.pl)





Pamiętaj!
Odmrożeniom sprzyjają zbyt ciasne buty, skarpetki i rękawiczki (upośledzają krążenie). Również bielizna powinna być luźniejsza, Nie noś żadnych metalowych przedmiotów! Jeśli zmokłaś, natychmiast zmień ubranie.

Kiedy jest zimno, nie stój! Ruszaj się, biegaj, tup nogami. Gdy idziesz na stok, na twarz nakładaj preparat z filtrem co najmniej 20.












0 komentarze:

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się z nami swoją opinią.