Migrena Twój wróg!
zdrowie.gazeta.pl |
Mroczki przed oczami, zawroty głowy, omdlenia, światłowstręt, a do tego mdłości i ten straszny ból głowy. Znasz to uczucie?
Lekarze mówią, że to migrena, dla mnie jest to umieranie za życia. Pojawia się nie zapowiedziana i potrafi trwać do kilku godzin. Nie leczona nasila się i trwa coraz dłużej. Nawet 35 % kobiet rocznie odkrywa u siebie tą przypadłość.
Najbardziej powszechna wśród kobiet, to migrena oczna (zwana inaczej klasyczną) przed jej atakiem, zaczynamyodczuwaćć ból w okolicy oczu i nie rzadko mamy problemy z widzeniem. Często pojawiają się także dodatkowe objawy takie jak mdlości czy wymioty. Jeżeli objawy te przedłużają się powyżej 72 godzina i nasilają się, mówimy wtedy o stanie migrenowym. Jest to o tyle niebezpieczne, że przy uporczywych wymoitach organizm może się odwodnić, a kwas żółciowy z żołądka może podrażnić śluzówki jamy ustnej i nosa.
Jak sobie pomóc kiedy czujemy, że nadchodzi?
Na samym początku migreny próbować możemy leczyć się zwykłym paractamolem lub ibuprofenem. Są to środki przeciwbólowe dostępne w kioskach, stacjach benzynowych i aptekach bez recepty. Jeżeli ból głowy trwa już jednak jakiś czas bardzo rzedko te środki na zwykły ból głowy są wstaniezałagodzićć nasze dolegliwości. U farmaceuty możemy zapytać także o leki silniejsze ( również dostępne bez recepty) które są przeznaczone dla osób walczących z migreną. Warto jednak pamiętać, że przy powtarzających się bólach głowy należy udać się do lekarza w celu konsultacji. Leki pomagające przy migrenie nawet te na receptę nie są refundowane. Za opakowanie Cinie czy Eferalganu z Codeiną trzeba zaplacić ok 23 zł.
Tańszym rozwiązaniem według Prusińskiego są preparaty ziołowe. Poleca on pić wrotycz maruna i wyciąg z lapiężnika różowego. Dodatkowo w tym czasie kiedy ból głowy z nami wygrywa warto dobrze przewietrzyć pokój, a do głowy przyłożyć coś zimnego.
0 komentarze:
A Ty co o tym sądzisz? Podziel się z nami swoją opinią.