Dlaczego miód to płynne złoto?

16:25 Unknown 0 Comments

( fot. www.tapeciarnia.pl)

Po ten skarb ukryty we wnętrzu ula sięgają nie tylko łakome misie. Od najdawniejszych czasów ludzie, ryzykując bolesne użądlenia, próbowali uszczknąć pszczelich zapasów.

Miód jest bowiem nie tylko smaczny i sycący, ale także ma działanie regenerujące i jest naturalną substancją leczniczą. Spożywanie tego eliksiru chroni nas przed działaniem zanieczyszczonego środowiska oraz obniża toksyczne działanie alkoholu, nikotyny i  innych używek. Dzięki zawartości acetylocholiny obniża ciśnienie i poprawia krążenie krwi. Z kolei obecna w nim cholina działa ochronnie na wątrobę oraz zwiększa wydzielanie żółci. Dzięki jonom metali stymuluje produkcję czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny. Zaś swoje słynne właściwości antybakteryjne zawdzięcza min. Nadtlenkowi wodoru. Dlatego warto go jeść!
Miód, jak lekarstwo w zależności od rodzaju, zapobiega różnym schorzeniom.

LIPOWY
Często się denerwujesz, żyjesz w stresie? Sięgnij po miód lipowy. Ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Warto używać go przy infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Wspomaga też układ krążenia.

GRYCZANY
Miód gryczany zalecany jest sercowcom. Przeciwdziała miażdżycy. Wzmacnia wątrobę, a przez to wspomaga odtruwanie organizmu. Wskazany jest również w niedokrwistości (anemii). Do menu powinni go wprowadzić seniorzy, bo poprawia pamięć, wzrok i słuch.
WRZOSOWY
Masz kłopoty z nerkami lub pęcherzem? Zacznij jeść miód wrzosowy. Warto mieć go w jadłospisie również wtedy, gdy cierpisz na stany zapalne jamy ustnej, jelit lub żołądka. Polecany jest także panom cierpiącym na choroby gruczołu krokowego.
AKACJOWY

Działa uspokajająco i wzmacniająco. Warto stosować go w czasie przeziębienia. Przydatny jest także, gdy masz problemy z trawieniem. Bardzo często jest on stosowany w leczeniu wrzodów żołądka, czy dwunastnicy. Ma właściwości moczopędne.

0 komentarze:

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się z nami swoją opinią.