BIQ – gdy glony są naszym sprzymierzeńcem.

16:02 Unknown 0 Comments

(fot.www.labioguia.com)


Naukowcy nieustannie szukają sposobów aby w bardziej ekologiczny sposób wytwarzać niezbędną nam w obecnych czasach do życia energię. Czy możemy sobie wyobrazić dom bez ogrzewania czy prądu zasilającego nasze kochane telewizory, czajniki, komputery, radia czy lampkę do czytania książki?

Dla wielu osób życie bez elektryczności i innych wygód jest niedopomyślenia. Dlatego więc nauka uparcie dąży aby zapewnić nam energię, która jednak nie będzie szkodliwa, dla i tak już zagrożonego środowiska.

Po takim wstępie należy przestawić bohatera tekstu, pierwszy sukces w swojej kategorii, dom BIQ w Hamburgu. Projekt Bio Intelligence Quotient, nazywany jednak częściej domem z glonów, jest pierwszym zupełnie samowystraczalnym budynkiem jeżeli chodzi o elektryczność i ciepło. BIQ został sfinansowany przez rządową fundację „Zukunft Bau”, w tłumaczeniu Budwonictwo Przyszłości.

Na czym to polega? A więc, w dużym uproszczeniu, w otaczających dom z zewntąrz szklanych panelach znajdują się glony. Poprzez naturalny proces fotosyntezy wytwarzają one ciepło, które spalane jest potem w specjalnym generatorze umieszczonym w budynku, aby wyprodukować biopaliwo zasilające dom.

Budynek jest mieszkalny, zawiera 15 lokali o powierzchni od 50 do 120 m2, a w kwietniu tego roku mają się wprowadzić pierwsi lokatorzy.


Projekt daje nadzieję na przyszłość w której większość domów będzie samowystarczalna. BIQ jest ciekawym przykładem pogodzenia natury z technologią, gdzie zainspirowani fotosyntezą i samowystarczalnością roślin naukowcy, inżynierzy oraz architekci wykorzystali ją w połączeniu ze współczesną technologią.

0 komentarze:

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się z nami swoją opinią.