Gruszka miłości
(fot. www.solo.be ) |
Ma wielorakie zastosowanie w kuchni bałkańskiej. Stsuje się go jako składnik dań z warzyw, past, gulaszy, potrawek, można go również grillować, nadziewać, smażyć.
Świeża oberżyna zawiera 90 proc. wody i zaledwie 2 proc. cukrów. Bakłażany są niskokaloryczne, ale ciężkostrawne. Kryje się w nich za to mnóstwo błonnika i wiele cennych składników: potas, fosfor, żelazo, wapń oraz witaminę A, C i witaminy z grupy B.
Należy wybierać owoce dojrzałe, ze skórką w idealnym stanie - bez uszkodzeń, nadgnić, plam. Bakłażanów nie obieramy ze skórki - usuwa się jedynie szypułkę. Przed smażeniem pokrojoną oberżynę należy posolić. Osoby, którym przeszkadza lekka goryczka mogą poczekać, aż puści sok a następnie odsączyć go papierowym ręcznikiem.
Można go kroić w talarki lub wzdłuż w plastry.
Podaję Wam kilka sprawdzonych przepisów.
Bakłażan grillowany:
1 bakłażan średniej wielkości
2 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy z oliwek
kilka listków świeżej mięty
pieprz, sól, gałka muszkatołowa
Myjemy, odcinamy szypułkę, kroimy bakłażana w plastry grubości ok. 1 cm, solimy i odstawiamy aby puścił sok, który osuszamy ręcznikiem papierowym. Pozostałe składniki łączymy w blenderze, pieprz i gałkę dodajemy według uznania. Tak przygotowaną marynatą smarujemy bakłażana po obydwu stronach przy Pomocy pędzelka, pozostawiamy na około 1h żeby przeszedł marynatą. Następnie grillujemy
„Kawior”
1 duży bakłażan
oliwa z oliwek
ocet winny
czosnek
pieprz, sól
myjemy bakłażana, odcinamy szypułkę, nakłuwamy go widelcem po całej skórce, pieczemy w piekarniku w temp 180oC do miękkości, studzimy obieramy ze skórki, rozdrabniamy w blenderze, dodajemy czosnek według uznania – ja zawsze dają go sporo około 4 ząbków, dodajemy około 2-3 łyżek oliwy z oliwek oraz łyżkę-2 octu winnego, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Pasta z bakłażana świetnie smakuje z ciemnym pieczywem i masełkiem, może być dodatkiem do pieczonych mięs, lub składnikiem sosów. Zawsze robię większą ilość i pasteryzuję aby mieć zapas na zimę;)
Schabowe z bakłażana
1 bakłażan
Sól, pieprz
Jajko
Tarta bułka
Tłuszcz do smażenia
Bakłażana myjemy, usuwamy szypułkę, kroimy w plastry grubości 1cm, solimy, odstawiamy i tak jak w przypadku poprzedniego przepisu czekamy aż puści sok, zdejmujemy go ręcznikiem papierowym, oprószamy pieprzem panierujemy w jajku i tartej bułce, smażymy na patelni na złoty kolor. Można go jeść na świeżo, ale również doskonale smakuje z pieczywem na zimno z pomidorem i sosem balsamicznym.
autor tekstu: Monika Majewska
0 komentarze:
A Ty co o tym sądzisz? Podziel się z nami swoją opinią.