Skocz do sauny!
![]() |
(fot.http://www.safin.pl/) |
Finowie nie wyobrażają sobie bez niej życia. Są przekonani, że sauna oczyszcza umysł ze wszystkiego co złe. Pozytywnie wpływa na zdrowie, urodę oraz przeciwdziała starzeniu się.
Dobroczynny wpływ sauny wynika z połączenia zabiegu przegrzania ciała przy zastosowaniu gorącego, suchego powietrza z okresowym oddziaływaniem dużej wilgotności, po którym następuje zabieg ochładzania. Poznajcie wszystkie jej zalety.
Na zdrowie
Ciepło wytworzone w saunie wpływa głównie na układ krążenia. Rozszerzają się naczynia krwionośne, czynność serca ulega przyspieszeniu i następuje lepsze ukrwienie całego organizmu. Pobudzony zostaje także układ hormonalny - wydzielane są endorfiny, dzięki czemu czujesz się odprężona. Regularne korzystanie z sauny powoduje także zwiększenie odporności organizmu. Kąpiel w saunie oczyszcza z toksyn i pobudza przemianę materii, a więc wspomaga odchudzanie. Wskazana jest również dla osób uprawiających sport - mięśnie się szybciej regenerują, a skutki przetrenowania są mniej bolesne. Poleca się ją również przy takich dolegliwościach jak: bóle stawów, trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry, stres, bóle korzonkowe czy zaburzenia snu.
Dla urody
W wysokiej temperaturze skóra ulega rozpulchnieniu. Pobudzone krążenie sprawia, że jest bardziej dotleniona, a tym samym odzyskuje ładny koloryt. Skóra oczyszcza się z tłuszczu, łoju i martwych komórek. Sauna rozprawia się z odkładaniem się wody w organizmie, a tym samym z cellulitem. Po zabiegu skóra jest gładsza i zaczyna lepiej oddychać.
Jednak nie dla każdego
Przeciwwskazaniami do korzystania z sauny są m.in.: przeziębienie, grypa i wysoka gorączka, choroby nerek, grzybica, ostra faza trądziku różowatego, nadciśnienie, żylaki, wrzody, astma, epilepsja oraz jaskra. Do sauny nie powinny też chodzić kobiety w ciąży i w czasie menstruacji.
Przygotuj się
Nim oddasz się upiększającemu działaniu sauny, zrób peeling skóry szorstką rękawicą lub szczotką, co pobudzi ją do pracy. Przed ostatnim wejściem możesz nałożyć na włosy i skórę odżywcze maseczki.
Podczas kąpieli w saunie tracimy ok. 0,5-1,5 litra płynów, dlatego ważne jest uzupełnianie ich - najlepiej wodą mineralną.
Czas i temperatura
W saunie suchej, zwanej inaczej fińską, temperatura sięga 90-100 stopni, przy wilgotności 5-10 proc. Nagrzewanie powinno trwać jednorazowo nie dłużej niż 15 minut. Drugą fazą jest kilkunastominutowe ochładzanie ciała pod prysznicem. Im wyższa temperatura jest w saunie, tym krócej powinniśmy się nagrzewać, a dłużej ochładzać.
Zimno i ciepło
Przed wejściem weź prysznic i rozgrzej stopy w ciepłej wodzie, a następnie dokładnie wytrzyj się ręcznikiem, ponieważ wilgotna skóra trudniej paruje. Nie nacieraj się żadnymi kremami, możesz to zrobić dopiero po zakończeniu zabiegu.
http://www.eioba.pl/a/217k/historia-mojej-domowej-sauny
http://www.wygoda.maniacgym.pl/sauna
http://www.safin.pl/sauny-finskie
Kupiłem saunę na www.sauny24.pl - było warto!
OdpowiedzUsuń